Avtorica članka: Blažka Plahutnik Baloh

Medicinska tranzicija (ki se ji reče tudi medicinsko prehajanje ali medicinski proces potrditve spola) za večino transspolnih oseb predstavlja enega od pomembnejših korakov k uskladitvi telesa z lastnim spolom. 

V Sloveniji medicinski proces potrditve spola poteka v sklopu interdisciplinarnega konzilija (skupina zdravnic_kov, ki pokriva področje transspolnosti, npr. prihiatrinj_ov, endokrinologinj_ov), ki deluje v okviru Centra za mentalno zdravje v Ljubljani. V medicinski proces potrditve spola se lahko vključijo transspolne osebe (vključno s spolno nebinarninimi osebami), postopek pa se razlikuje glede na to, ali je oseba ob začetku procesa polnoletna ali mladoletna.

Začetek postopka: psihiatrična obravnava

Za osebe, starejše od 18 let, je vstopna točka za začetek procesa psihiatrična obravnava. Oseba lahko izbira med psihiatrom in psihiatrinjo, za prvo naročanje pa ne potrebuje napotnice osebne_ga zdravnice_ka, ampak se lahko naroči neposredno v Ambulanti za spolno zdravje v Ljubljani. V začetnem delu psihiatrične obravnave psihiatrinja_er opravi t.i. anamnezo – osebo povpraša o življenjski zgodovini, spolni identiteti, pomembnih odnosih, morebitnih težavah … V nadaljnjih srečanjih so poleg osebe na pregled vabljeni tudi starši ali pomembne_i druge_i (npr. partner_ka), s katerimi psihiatrinja_er opravi t.i. heteroanamnezo – pridobi pomembne podatke o osebi iz perspektive najbližjih. Sledi kliničnopsihološki pregled, na katerem oseba v enem ali več srečanjih izpolnjuje psihološke teste, na podlagi katerih klinična psihologinja izda mnenje, s katerim je seznanjen_a psihiatrinja_er in oseba. Sledi ponovni termin pri psihiatrinji_u, ki ob izključitvi obsežnejših težav v duševnem zdravju osebi dodeli psihiatrično diagnozo F64.0 – transseksualizem. Diagnoza je podlaga za pravno priznanje spola (ki omogoča spremembo spolnega onačevalca na dokumentih in rojstnem listu) in izdajo napotnic za enokrinološko obravnavo in kirurške ter druge posege. 

Sprememba dokumentov

Za pravno priznanje oseba dobi potrdilo psihiatrinje_a, s katerim na upravni enoti lahko zamenja spolni označevalec na osebnih dokumentih, kar ni vezano na spremembo osebnega imena, ki ga oseba lahko spremeni kadarkoli (tudi pred diagnozo). 

Hormoni

Ob izdaji napotnic se oseba naroči na Klinični oddelek za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni ter Klinični oddelek za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline na Polikliniki v Ljubljani. Prav tako se osebo seznani o možnosti shranjevanja genskega materiala, v primeru, da v prihodnosti želi imeti biološke otroke (jajčne celice, semenska tekočina). Ker so v interdisciplinarnem konziliju osebe, ki obravnavajo transspolne osebe v medicinskem procesu, jasno določene, naročanje na oddelke znotraj drugih bolnišnic (npr. UKC Maribor) ni mogoče. Preglede, ki jih mora oseba opraviti pred endokrinološko obravnavo (npr. ultrazvok), pa je mogoče opraviti tudi izven UKC Ljubljana. Povprečna čakalna doba* med izdajo napotnic in prvim pregledom na endokrinologiji je od 8 mesecev do leta dni. Do pregleda na endokrinologiji oseba opravi druge preiskave, ki so potrebne za predpisovanje hormonske terapije (npr. ultrazvok trebuha in ginekološki pregled). Na prvem endokrinološkem  pregledu oseba še ne dobi predpisane hormonske terapije, ampak je naročena le na odvzem krvi. Hormonsko terapijo ali antiandrogene se osebi navadno predpiše nekaj mesecev kasneje, ko na podlagi izvidov krvnih preiskav sledi posvet z endokrinologinjo_om. V Sloveniji se trans maskulinim osebam najprej predpiše Androtop gel (oseba ga na kožo dnevno nanaša sama), nekaj mesecev kasneje pa se gel zamenja z Nebido injekcijami (na 10 do 14 tednov aplicirajo pri izbrani osebni zdravnici_ku). Trans femininim osebam je na voljo Aldacton (antiandrogen, dnevno v obliki tablet) in Estrofem (dnevno v obliki tablet, gela ali obližev). 

Operacije

Od kirurških posegov so v Sloveniji osebam na voljo t.i. zgornje operacije ter redukcija adamovega jabolka. Pri trans maskulinih osebah se glede na količino tkiva od dvojnih ireverzibilnih mastektomij izvajata periareolarna mastektomija in mastektomija z dvema rezoma, trans femininim osebam pa je na voljo povečanje dojk. Ostale operacije (npr. feminizacija obraza) ne spadajo v sklop uradnega medicinskega procesa potrditve spola in jih mora oseba kriti sama. Kirurginjo_a, ki bo izvedla_el operacijo, oseba izbere sama, na podlagi seznama, ki ga po naročanju pošljejo iz Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline. Čakalna doba za prvi pregled in posvet s kirurginjo_om je približno leto dni, do operacije pa prav tako približno leto dni. 

Spodnjih oz. genitalnih operacij se v Sloveniji ne izvaja, vendar ima oseba pravico do kritja stroškov operacije v tujini s strani ZZZS. Med posege, ki so kriti s strani zavarovalnice, spadajo metoidioplastika, faloplastika, histerektomija in vaginoplastika. Oseba pri ZZZS predhodno izpolni vlogo za odobritev načrtovanega zdravljenja, pregleda ali preiskave v tujini. 

Mladoletne osebe

Pri mladoletnih osebah se medicinski proces razlikuje predvsem v začetnih fazah obravnave. Mladoletne osebe morajo biti vsaj eno leto obravnavane pri pedopsihiatrinji_u, ki ni del interdisciplinarnega konzilija, ta pa osebo napoti naprej na pedopsihiatrinjo, ki je del konzilija. Mladoletne osebe lahko pred 18. letom dostopajo do antiandrogenov (hormonskih blokerjev, namenjenih osebam v puberteti), ne pa tudi do testosterona, estrogena in progesterona, ki se predpisujejo po izpolnjevanju kriterija polnoletnosti.  

Ostali posegi

Oseba ima v medicinskem procesu pravico izbire posegov, ki jih želi opraviti (npr. lahko se odoloči samo za hormone brez operacij ali obratno). Omenjene zdravstvene storitve so za osebe, ki imajo sklenjeno osnovno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje, brezplačne, medtem ko mora oseba stroške posegov, ki so smatrani kot estetski (npr. lasersko odstranjevanje dlak), kriti na lastne stroške. Osebe lahko samoplačniško zgornjo operacijo v Sloveniji opravi tudi izven sistema javnega zdravstva, medtem ko predpisovanje hormonske terapije poteka le znotraj sistema javnega zdravstva v sklopu medicinskega procesa.   

*Zaradi podaljšanja čakalnih dob v času epidemije, so zgoraj opisane čakalne dobe le ocena na podlagi čakalnih dob v preteklosti, vendar se lahko v prihodnje podaljšajo ali skrajšajo.
 
Če imate v zvezi s postopkom medicinskega prehajanja dodatna vprašanja, se lahko z njimi obrenete na avtorico članka Blažko Plahutnik Baloh na elektronskem naslovu blazka.p.baloh [afna] legebitra [pika] si.

Članek je bil prvotno objavljen v peti številki Transzina.