Kaj je biseksualnost?

Biseksualnost je privlačnost do vseh spolov/ne glede na spol. Med tem ko na primer geja ali heteroseksualca načeloma privlačijo samo ženske ali samo moški, biseksualna privlačnost ni omejena glede na spol.

Včasih ljudje za biseksualnost uporabljajo tudi druge besede, na primer panseksualnost, omniseksualnost in poliseksualnost.

Ali morajo biseksualne osebe hkrati imeti fanta IN punco?

Ne.

Večina oseb – ne glede na spolno usmerjenost – je monogamnih, nekatere pa so nemonogamne. Enako kot lahko na podlagi individualnih želja heteroseksualne osebe ter geji in lezbijke prakticirajo monogamijo ali nemonogamijo, so tudi biseksualne osebe lahko monogamne ali nemonogamne.

Ali biseksualne osebe pogosteje varajo?

Biseksualne osebe ne varajo nič pogosteje ali redkeje kot kdorkoli drug.

Razlika je samo v tem, da ljudje heteroseksualno varanje dojemajo kot precej normalno in nepovezano s spolno usmerjenostjo, biseksualno varanje pa nemudoma označijo za posledico biseksualnosti. To je bifobno in zmotno. Biseksualne osebe so lahko v razmerjih prav tako krasne ali grozne kot kdorkoli drug.

Ali je biseksualnost samo faza?

Proces ugotavljanja svoje spolne usmerjenosti ni vedno enostaven. Včasih se ljudje za določen čas identificirajo z biseksualnostjo in kasneje odkrijejo, da so hetero ali geji/lezbijke. Podobno se veliko biseksualnih oseb sprva identificira kot hetero ali homo. Vendar pa vačina biseksualnih oseb ne spremeni svoje spolne usmerjenosti, tudi če je ne delijo z drugimi.

Ali so biseksualne osebe zmedene?

Ne.

Zmedena sem, ker ne razumem geometrije. O svoji biseksualnosti pa nisem zmedena.

Ali so biseksualne osebe ekstra potrebne? 

Ne.

Biseksualne osebe se pogosto seksualizira ali dojema kot fetiš, kar vodi v spolno nadlegovanje in nasilje. Ljudje pogosto mislijo, da je naša spolna usmerjenost povabilo ali znak potrebnosti. Nekatere biseksualne osebe imajo visok libido, nekatere so aseksualne. V vsakem primeru pa ne obstajamo za izpolnitev tujih pornografskih fantazij in je spolno nadlegovanje nesprejemljivo.

Ali morajo nekoga moški in ženske privlačiti v enaki meri, da je bi?

Morda te osebe enega spola privlačijo bolj od drugih in s tem ni nič narobe. Spolna in romantična privlačnost sta široka spektra in podvrženi številnim vplivom. Biseksualne osebe, ki se bolj nagibajo k enemu spolu, so enako biseksualne kot tiste brez preferenc.

Ali sem bi, če še nikoli nisem spal_a z osebo istega spola?

Ja.

Ali bi od heteroseksualne osebe kdorkoli pričakoval, da “dokaže” svojo spolno usmerjenost s svojim spolnim življenjem? Seveda ne. Kot vse ostale spolne usmerjenosti, tudi biseksualnost definira privlačnost in ne izkušnje. Zmeraj si dovolj bi, ne glede na to ali si že bil_a v istospolnem ali raznospolnem razmerju. Nikomur nisi dolžna_en ničesar dokazovati.

So biseksualne osebe res diskriminirane? Ali niso geji in lezbijke na slabšem?

Raziskave kažejo, da se biseksualne osebe čutijo izključene tako iz heteroseksualne družbe kot tudi iz aktivnosti, sicer namenjenih LGBT skupnosti. Več kot 70 odstotkov biseksualnih oseb ni razkritih svojim najbližjim. Biseksualne osebe so pogosteje kot lezbijke in geji žrtve partnerskega nasilja, 75 odstotkov biseksualnih žensk je žrtev spolnega nasilja, in 40 odstotkov vseh biseksualk_cev ima diagnozo depresije. Te številke so bistveno višje kot v heteroseksualni ali celo lezbični in gejevski populaciji,  in podobna opažanja veljajo za zlorabo substanc, revščino samomorilnemo vedenje in splošne negativne zdravstvene vplivom. Življenja gejev in lezbijk se ponavadi izboljšajo, ko odrastejo in najdejo podporo v svoji skupnosti, za starejše biseksualne osebe pa so številke enako porazne kot za mlajše. Zato je pomembno, da je biseksualkam_cem na voljo, podpora prirejena posebej za njih, in da LGBT dogodki eksplicitno zagotavljajo varen prostor tudi za biseksualne osebe.

Ali je biseksualnost transfobna?

Ne.

Biseksualnost ni bila nikoli transfobna. Veliko transspolnih oseb, vključno z nebinarnimi osebami, je biseksualnih. Posamezne cisspolne biseksualne osebe so lahko transfobne, a enako velja za strejt osebe, geje in lezbijke. Govorice o transfobiji pri biseksualnih osebah so se je pojavile kot odziv na predpono besede biseksualnost: “bi-”, ki naj bi predpostavljala binarni spolni sistem.

Izraz “biseksualnost” je bila medicinska oznaka, uporabljena z namenom zatiranja biseksualnih oseb, ki si jo je naša skupnost s časom izborila nazaj in jo že skoraj petdeset let definira kot “privlačnost ne glede na spol”. Beseda “biseksualnost” se je iz oznake za duševno bolezen spremnila v besedo, ki pomeni skupnost in opolnomočenje.

Ampak “bi” pomeni “dva”!

“Okt” pomeni “osem”, ampak oktober že dolgo ni več osmi mesec. Definicije se spreminjajo, svet gre naprej.