Leta 2019 smo izvedle anketo o spolnem zdravju in spolnih praksah lezbijk, biseksualk, transspolnih in interspolnih oseb v Sloveniji.
Anketa je nastala iz želje začeti naslavljati tematiko spolnega zdravja lezbijk in biseksualk, saj smo v Društvu Kvartir pri svojem delu v LGBTI+ skupnosti naletele na veliko anekdotnih poročil, da se lezbijke in biseksualke pri iskanju ginekološke obravnave srečujejo s homofobijo ali da se zaradi strahu pred nekorektno obravnavo ginekoloških pregledov v celoti izogibajo.
Za pridobitev celovite slike smo raziskovalno področje razširile in ginekologiji dodale še spolno vedenje, izkušnje s spolnim nasiljem in prakticiranje varne spolnosti. V ciljno populacijo smo vključile tudi transspolne in interspolne osebe, saj ginekološka obravnava zadeva tudi del teh skupin, prav tako pa se soočajo s podobnim pomanjkanjem specializiranih informacij o varni spolnosti in so kar se tiče spolnega zdravja in vedenja slabo raziskana populacija.
Raziskava je pokazala, da je situacija na področju ginekologije veliko boljša od pričakovanj, kljub temu pa je zabeležila nekaj hudih primerov diskriminacije v zdravstvenem sistemu in pokazala slabo informiranost o varni spolnosti med anketirankami. Poleg tega poročilo tudi ponuja prvi vpogled svoje vrste v spolno življenje in spolno zdravje lezbijk, biseksualk, transspolnih in interspolnih oseb.
Projekt soustvarjamo s Projektom VIRUS Društva študentov medicine Slovenija in strokovno sodelavko dr. Gabrijelo Simetinger.
Poročilo Moja roka, tvoja roka: Spolno zdravje in spolne prakse lezbijk, biseksualk, transspolnih in interspolnih oseb v Sloveniji je na voljo tukaj.
Okrogla miza
2. 2. 2022 smo na okrogli mizi predstavile raziskovalno poročilo Moja roka, tvoja roka: Spolno zdravje in spolne prakse lezbijk, biseksualk, transspolnih in interspolnih oseb v Sloveniji. Na okrogli mizi smo sodelovale avtorice poročila Nina Demšar, Zara Gradecki, Vanja Hreščak, Tjaša Perger Majeršič in Ada Černoša.